שם עברי: נחל כורזים על שם כורזים הקדומה: נחל חושלים.
שם ערבי: ואדי אל עֵיש (נחל קן הציפור), ואדי אבו זלפאת, ואדי עִיבִּידאן
נ"צ לראש הנחל: 2500-7625
נ"צ לשפך הנחל לכנרת: 2548-7544
אורך הנחל: כ-10 ק"מ
שטח אגן ההיקוות: כ-8 קמ"ר
יובלים עיקריים: נחל חושלים, נחל עמיעד, נחל שום.
ראשיתו של נחל כורזים בשיפוליה המזרחיים של רמת רזים, סמוך לשכונת מצפה כנרת, כ-1.5 ק"מ מדרום לראש פינה. מכאן יורד הנחל, תחילה לדרום-מזרח ובהמשך דרומה, לעבר קיבוץ עמיעד. לאחר כ-2.5 ק"מ חוצה את הנחל כביש 90 (טבריה–קרית שמונה) מצפון לקיבוץ עמיעד – וכאן פונה הנחל מזרחה אל רמת כורזים הבזלתית (עד כאן ירד הנחל במתלול סלעי הגיר האאוקני של רמת רזים). לאחר קילומטר נוסף בתחום רמת כורזים פוגש הנחל את יובלו – נחל שום (ואדי אל מווברה – נחל השפנים). קטע הנחל ממצפה כנרת ועד למפגש הנחלים הנ"ל נקרא במפה בשם נחל חושלים – על שם גרעין "החושלים" שחבריו יסדו את קיבוץ עמיעד. כאן, במפגש הנחלים, נובעים שני מעיינות קטנים – עין שום ועין טופח ולידם חורבת שום (ח'רבת א-ת'ום בערבית).
מחורבת שום נמשך הנחל לכיוון דרום, דרום-מזרח, כשהוא מעמיק בהדרגה בסלעי הבזלת. לאחר כ-2 ק"מ חוצה אותו כביש צמח כורזים-אלמגור. מדרום לנקודת חציית הכביש נמצא על גדתו המזרחית של הנחל אתר היישוב היהודי הקדום כורזים ובו בית כנסת מרשים (חלק מבתי היישוב ובית הכנסת שוחזרו והמקום הוא גן לאומי מוכרז). בקטע זה, הסמוך לכורזים הקדומה, מכוסים מדרונות הנחל ביער פארק נאה של עצי שיזף מצוי ושיזף השיח, אליהם נלווים צמחים עשבוניים – בעיקר דגניים. נחל כורזים נשפך אל הכנרת כחצי קילומטר מצפון-מזרח לכפר נחום.